Hormóny lásky nás chránia pred neverou

Je mi verný, alebo neverný? Aj vy si kladiete túto otázku? Vedci sa to teraz pokúsili preskúmať.

Výsledok nového výskumu, ktorý bol publikovaný v časopise Journal of Neuroscience ukazuje, že hormón oxytocín, známy aj ako hormón lásky naladí mužov, ktorí majú partnerky k tomu, aby si udržiavali určitý odstup od atraktívnych žien.

Oxytocín - hormón lásky

Oxytocín – hormón lásky zdroj: stock.xchng

“Predošlé štúdie na zvieratách ukázali, že oxytocín je zopovedný za monogamné správanie sa zvierat”, povedal Rene Hurlemann z Univerzity v Bonne. “Teraz sme dokázali, že oxytocín má podobné účinky
aj na ľudí.”

V prírode pomáha hormón oxytocín udržiavať partnerstvá napríklad u vlkov.  U ľudí vytvára romantické väzby medzi partnermi a lásku medzi matkou a dieťaťom.

Pretože hormón axotocín reaguje odlišne na základe sociálnych vzťahov, Hurleman s kolegami sa pokúsili zistiť, ako budú dávky oxytocínu podané mužom fungovať.

Do štúdie sa zapojilo 86 heterosexuálnch mužov a náhodne dostali nosný sprej s oxytocínom alebo placebo.

Potom mali konverzovať z neznámou atraktívnou ženou v takej vzdialenosti, aby to bolo pre nich príjemné. Druhý experiment bol založený na obrázkoch atraktívnych žien a muži mali k dispozícii joystick, ktorý keď sa im žena zdala príťažlivá, priblížili k sebe a naopak.

Udržiavanie lásky

V oboch experimentoch vedci zistili, že vzťah je pre výsledok rozhodujúci.

Muži, ktorí mali priateľky, alebo ženy,  si udržiavali svoj osobný priestor väčší, ako ostatní.

Muži bez partneriek, alebo muži, ktorým bolo
podané placebo, si udržiavali svoj osobný priestor vo vzdialenosti približne 40-60 cm od atraktívnych žien. Zadaní muži, ktorým bol podaný oxytocín  mali svoj priestor 70-75 cm a reagovali tiež oveľa pomalšie na obrázky atraktívnych žien.

Larry young, ktorý sa zaoberá výskumom oxytocínu na Emory University hovorí, že oxytocín hrá významnú rolu v tvorbe partnerských vzťahov ako u zvierat, tak aj u ľudí.

Podľa wikipédie, hormón oxytocín, ktorý sa vytvára v hypofýze, hrá významnú rolu v sexualite človeka. Má vplyv na orgazmus, agresivitu, strach, materinskú lásku a sociálne správanie sa jedincov. Najväčšie množstvo oxytocínu sa produkuje tesne po narodení dieťaťa, počas orgazmu, alebo v období zaľúbenia sa.