Apple predstavil iPad Mini

Apple práve predstavil viacero noviniek a jednou z nich je iPad mini.

V porovnaní napríklad s nedávno predstaveným tabletom Nexus 7 od firmy Google prináša niektoré výhody avšak na úkor vyššej ceny.

Nexus 7 kúpite momentálne od 228 EUR, zatiaľ čo iPad mini bude stáť pravdepodobne o 100 EUR viac. Pre porovnanie – lacné 7 palcové tablety s jedným procesorom dostanete už od 80 EUR a s kvalitnejším IPS displejom od  180 EUR.

 iPad mini je techicky odvodený od staršieho modelu iPad 2 len s menšími rozmermi a nižšou váhou, takže pôvodné aplikácie písané pre iPad 2 by mali bez problémov bežať aj na iPad mini. Hlavnou snahou firmy Apple bolo preniknúť do segmentu menších, ľahko prenosných tabletov.

Trocha porovnania s tabletom Nexusom 7 

iPad mini

iPad mini

IPad mini má uhlopriečku 7.9 palcov a rozlíšenie 1024 x 768 bodov, v porovnaní s Nexusom – 7 palcová obrazovka s rozlíšením 1280×800. Takže je tu na jednej strane väčší displej, ale zas menšie rozlíšenie. Rozhodne zákazník a hlavne možnosti jeho zraku. Pre veľkú časť zákazníkov budú pravdepodobne obidva displeje aj tak veľmi malé na to, aby si takýto tablet kúpili a radšej siahnu po väčších modeloch. Pre istotu treba dodať, že bežné lacné 7 palcové tablety značiek ako GoClever alebo Prestigio mávajú rozlíšenie obrazovky na úrovni 800×480 a cenovo podobný dvojjadrový Acer Iconia (220 EUR) 1024×600.

IPad mini  má starší 2 jadrový procesor model Apple A5x zatiaľ čo Nexus 7 má novší 4 jadrový procesor Tegra 3, takže v tomto vedie Nexus.

V porovnaní s Nexusom,
ktorý má mini USB konektor má Ipad len mini “Lightning” konektor, čo je špecialitou firmy Apple a je teda pravdepodobné, že iPad mini sa viac hodí zákazníkom, ktorí sú už na firmu Apple a jej štandardy zvyknutí, pretože USB je dnes oveľa rozšírenejším rozhraním.

Rozmery: iPad mini je hrubý 7.2 mm a váži 308g v hlinkovom obale, zatiaľ čo Nexus 7 má plastový obal s hrúbkou 10.4mm a hmotnosť 340g. To je rozhodne plus pre iPad.

iPad mini má HD kameru na prednej strane s rozlíšením 720p a vzadu má 5 megapixel iSight kameru s autofokusom ktorá dokáže snímať Full HD video s rozlíšením 1080p zatiaľ čo Nexus má len vpredu 1.2M pixelovú kameru – opäť plus pre iPad mini.

Výdrž batérie by mala byť 10 hodín, ťažko to porovnať s Nexusom, pretože firma Google uvádza pre Nexus 9 hodín HD video playback, 10 hodín surfovania, alebo čítania správ.

Základný rozdieľ bude hlavne v aplikáciách. Google
uvádza viac ako 600 000 aplikácii ktoré sú dostupné na Google Play, zatiaľ čo iPad má viac než 275 000 aplikácií. Ľudia zvyknutí na Android aplikácie a Google technológie ako  Gmail, Chrome, Google+ a YouTube asi siahnu po Nexuse, zatiaľ čo niektoré kvalitné apliácie od firmy Apple ako iMovie, iWork a ďalšie špeciality by pravdepodobne typickému Apple zákazníkovi asi chýbali.

 

 

Komentáre sú uzavreté.