Prečo nám zníženie teploty v miestnosti môže pomôcť schudnúť

Tuční ľudia ho majú menej, ako chudí, starší menej, ako mladí a muži menej, ako mladšie ženy.

Ak ho máme dostatok, sme väčšinou chudší, ak nedostatok, sme často obézni.

Reč je o hnedom tuku, ktorý vraj dokáže spaľovať kalórie podobne ako piecka. Malé deti a zvieratá ktoré sa nachádzajú v hybernácii majú vysokú úroveň tohto tuku, ktorého hlavnou funkciou je udržiavať telesnú teplotu.

Novonarodené deti majú vo približne až 5 percent hnedého tuku, ktorý ich má chrániť pred zimou. Tento postupne vekom mizne a ironicky, čím je človek chudší, tím viac má práve hnedého tuku.

Vo všeobecnosti platí, že biely tuk je výsledkom uchovania prebytočnej energie, ktorú dodávame telu jedlom, zatiaľ čo hnedý tuk produkuje teplo spaľovaním kalórií.

Ak je aktivovaný, dokáže produkovať 300 krát viac tepla, ako iný telesný orgán a preto ľudia s vyšším obsahom hnedého tuku nie sú tak
citliví na zimu.

Experti tvrdia, že v tejto oblasti je síce potrebný ešte ďalší výskum, ale niektoré štúdie už ukazujú, že hnedý tuk môže znížiť obsah bieleho tuku a takto nám pomôcť pri našich problémoch s chudnutím.

V uvedenej štúdii nechali  mužov v chladnej miestnosti, tak, aby sa ich teplota kože znížila približne o 4 stupne, zatiaľ čo teplota tela ostala nezmenená. ( Tak aby sa netriasli od zimy, čo tiež samo o sebe spôsobuje výdaj energie ) Ich metabolizmus sa následne zvýšil o 80 percent. Hnedý tuk udržiaval mužov v teple a čím vyšší bol jeho obsah, tým neskôr dostali triašku. Vo všeobecnosti, za tri hodiny spálili približne 250 kalórií.

Dokážeme si zvýšiť množstvo hnedého tuku?

Niektoré ďalšie štúdie ukazujú že je možné zvýšiť si množstvo hnedého tuku nasledovnými spôsobmi.

  • Znížením teploty v aute, kancelárii, miestnostiach kde bývate. Pohybom v chladnejšom
    prostredí vhodne oblečení – skôr trocha menej, ako obvykle. Potrebujeme cítiť chlad, aby sme spaľovali kalórie.
  • Pridaním čili papričiek do stravy – kapsaicín v papričkách aktivuje hnedý tuk
  • Konzumáciou produktov ako jogurt, syr, mlieko, ktoré rovnako aktivujú hnedý tuk
  • Pitím studených nápojov, ktoré nás udržiavajú v chlade počas cvičenia a to tiež spúšťa aktivitu hnedého tuku a zvýšené spaľovanie kalórii.