Vedci vynašli materiál citlivý na dotyk, ktorý sa dokáže sám vyliečiť.

Skupina chemikov a inžinierov zo Stanfordu pod vedením profesorky Zhenan Baovej vyrobila prvý umelý syntetický materiál, ktorý je citlivý na dotyk a zároveň dokáže vyliečiť sám seba pri bežnej izbovej teplote.

Naša koža má unikátne schopnosti. Jednat je citlivá na dotyk a teplo a zároveń dokáže vyliečiť drobné poranenia. Vedci teraz vyrobili niečo podobné.

V posledných 10 rokoch bolo veľa pokusov vyrobiť “umelú kožu”, ale vyrobené materiály mali stále množstvo nedostatkov.

Buď sa dokázali opraviť len raz, alebo to bolo pri vysokých teplotách, prípadne neboli vodivé.

Professor Zhenan Bao

Professor Zhenan Bao – zdroj:
Stanford University

Výskumníkom v Stanforde sa podarilo spojiť požiadavku vodivosti, citlivosti na dotyk a samoopraviteľnosti. Spojili to najlepšie – z plastových polymérov vyrobili materiál, ktorý sa dokáže opraviť a pridaním častíc niklu dosiahli jeho vodivosť.

Dosiahnutím vodivosti sa zároveň vyriešil problém citlivosti na tlak a dokonca na ohyb, pretože elektróny v štruktúre reagujú na vzdialenosť častíc niklu. To všetko robí “umelú kožu” veľmi perspektívnou na použitie v protetike.

Na ukážku vlastností bol materiál rozrezaný na polovicu skalpelom. Pár sekúnd po spojení mal 75 percent pôvodných vlastností pružnosti a vodivosti. Po 30 minútach už vykazoval takmer 100 percent pôvodných vlastností. Aj ľudskej koži to trvá viac než deň. A navyše aj po 50 tich prerezaniach a spojeniach vyzaral materiál ako povôdný.
Ďalšie výskumy budú smerovať do hľadania možnosti ako vyrobiť materiál ktorý by bol zároveň priehľadný a naťahovací, aby
sa dal použiť napríklad na displeje elektronických zariadení.