Bitcoin – záujem neklesá

Bitcoin dosiahol v apríly opäť jeden z maximálnych predajov v hodnote takmer miliardy USD.

Bitcoin - vývoj predaja

Bitcoin – vývoj predaja

Virtuálna mena Bitcoin, ktorá má množstvo svojich priaznivcov a odporcov, znova potvrdila, že na trhu je o ňu stále záujem hoci len mesiac predtým záujem poklesol na 60 miliónov bitcoinov. Uviedol to portál http://blockchain.info/

Oproti globálnemu trhu s peniazmi, ktorý sa pohybuje rádovo v triliónoch USD denne je to stále len zlomok, ale zmanená to, že špekulácie s bitconmi sú stále živé.

Bitcoin

Bitcoin – nezávislá deflačná mena

Bitcoin je virtálna mena, ktorá sa šíri prostredníctvom peer-to-peer sieti na základe open-source programov. Je nezávislá na nejakej vláde alebo korporácii a hoci jej využitie stále nie je veľmi významné, je populárna hlavne kvôli svojej zvýšenej anonymite.

Bitcoin ako mena je zásadne deflačná. Bude existovať len obmedzený počet Bitcoinov, ktorý je vopred znými a v roku 2140 bude ich množstvo konečné – pribl. 20 999 999,9769


Total bitcoins

Total bitcoins

Bitcoin je možné použiť napríklad na online nákup programov, hier, hudby, na prístup k plateným časopisom a rôznym internetovým službám, na charitu, hazard, poistenie, právne služby,  ale dajú sa zakúpiť už aj reálne veci ako hračky, knihy, kozmetika , umenie a mnohé ďalšie.

Užívatelia Bitcoinov majú najčastejšie špeciálne softwerové peňaženky, od ktorých je potrebný vygenerovať špeciálny kľuč a ktoré v sieti nie sú viditeľné.

Bohužial vďaka vysokému stupňu anonymity je využívaná aj na mnohé nelegálne účely a navyše platby sú bez dane, takže sa niektoré regulačné orgány snažia o jej obmedzenie.

Menu Bitcoin možno dostať buď ako platbu za rôzne služby, ktoré poskytujete Vy, alebo je možné zakúpiť si ju cez rôzne portály – https://en.bitcoin.it/wiki/Buying_bitcoins pomocou napr. PayPal účtu.

Ak máte veľmi lacnú elektrickú energiu a výkoný počítač,
môžete sa zapojiť do siete Bitcoin minerov a získa Bitcoiny za služby, ktoré pre menu sprostredkuje váš počítač. Táto možnosť je ale dosť nepravdepodobná a individuálny záujemcovia sa skôr združujú do skupín – tzv. “mining pools”.

Ak máte viac záujmu o mene bitcoin, môžete si pozrieť priložené video prípadne ďalšie stránky:

 

Bitcoin.org – Pôvodný open-source projekt. Nájdete tu základné informácie o mene Bitcoin – anglicky.

http://bitcoinmagazine.com/ – Internetový časopis venovaný mene Bitcoin, najnovšie správy a zaujímavosti – anglicky.

http://bitcash.cz/ – Online Bitcoin
peňaženka a množstvo informácii – česky.