Hurikán Sandy dorazil na pobrežie USA a spôsobuje straty na životoch

Hurikán Sandy bol preklasifikovaný na superbúrku.

31.10. Superbúrka Sandy sa stala jednou z najdevastujúcejších za posledné dekády.

Zabila minimálne 50 ľudí ( najčastejšie padajúce stromy ), vyradila modernú infraštruktúru. Viac než 8 miliónov ľudí ostala bez elektriny v 17 štátoch východného pobrežia.

Najdramatickejšie chvíle prežívali na Manhatane, kde pokazený záložný generátor prinútil evakuovať 200 pacientov z New York Langone Medical Centre.

Búrka ovplyvnila aj prezidentské voľby, kedže obaja kandidáti prerušili kampaň.

Úrady a školy sú stále zatvorené a Východné pobrežie Spojených štátov sa teraz pripravuje na obnovu. Najviac dostanú pravdepodobne zabrať pumpy na odčerpanie vody z metra.

Mnohé pláže budú vybudované odznova, pretože chodníky a cesty boli odplavené.

Burza po dvojdňovom výpadku dnes opäť obnoví činnosť. Autobusová doprava bude obnovená zatiaľ podľa víkendovej
prevádzky – zdarma a yellow taxi dostanú výnimku a možnosť zobrať viac pasažierov. intenzívne sa obnovuje aj zničená elektrická rozvodná sieť.

30.10.

Napriek upozorneniam meteorológov a rozsiahlym správam v médiách Sandy už má prvé obete. Do bezpečia bolo evakuovaných množstvo ľudí z nízkopoložených oblastí, ale niektorí sa rozhodli zostať aj napriek zákazu. Hurikán priniesol takmer 4 metrové zvýšenie morskej vody v New York City. Starosta mesta New York Bloomberg sa vyjadril, že ľudia ktorí ignorovali príkaz na evakuáciu by síce nemali byť právne postihovaní, ale sú sebeckí, pretože môžu ublížiť nielen sebe, ale aj záchrancom.

Hurricane Sandy

Hurricane Sandy

nPadajúce stromy zasiahli dvoch mužov a jedna žena zomrela po dotyku vedenia v zaplavenej oblasti. Linka prvej pomoci bola preťažená s množstvom volaní 20 000 za hodinu.

Po dosiahnutí pobrežia Jersey, Sandy zosilnel na  takmer 145 km/h ale pri postupe na sever sa očakáva jeho spomalenie.

Státisíce ľudí v New Yorku sú stále bez elektriny, burza je zavretá viac ako 4.7 milióna študentov ostalo doma.

V New Jersey zostalo bez elektriny takmer 2 milión ľudí a celkovo výpadok ovplyvnil viac ako 6 milióna ľudí v USA, čo je viac, ako pri blackoute v roku 2003.

Letecké spoločnosti zrušili viac než 8900 liniek.

New York a Philadelphia zastavili prevádzku metra a autobusovej dopravy.

Je isté, že táto búrka sa zapíše do histórie, povedal Luois Uccellini, riaditeľ National Centres for Enviromental Prediction.

Aktuálne informácie: